Wizyta na tym szczycie to doskonała okazja do zanurzenia się w naturze, znalezienia wewnętrznego spokoju i naładowania baterii na długi czas.
Po dotarciu na Halę Pod Łabskim Szczytem spędzamy na niej kilka chwil, a następnie udajemy się do celu dzisiejszej wycieczki: do Schroniska PTTK pod Łabskim Szczytem. Wspominaliśmy budę pasterską, która powstała w XVIII wieku na Hali Pod Łabskim Szczytem i służyła jako schronienie podczas wypasu bydła i kóz. To właśnie ona została przez lata rozbudowana i od XIX wieku pełniła rolę typowego gościńca dla wędrowców. Dawne zabudowania gościńca niestety w 1914 roku zostały zniszczone w pożarze, ale na szczęście pod koniec lat 30-tych XX wieku postawiono tu nieco mniejszy obiekt z miejscami noclegowymi. Dzięki tym decyzjom schronisko pod Łabskim Szczytem kontynuuje swoją 300-letnią tradycję pełniąc funkcję gościńca dla wędrowców po dziś dzień.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Nasza strona korzysta z plików cookies w celu dostosowania wyglądu realizacji usług oraz dla celów statystycznych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Informacje lub ceny opublikowane na stronach Travelplanet.pl nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Szlak wychodzący ze schroniska w inne części Karkonoszy Gdzie można iść dalej? Jak już wspomnieliśmy Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem jest świetnym punktem wypadowym w inne rejony Karkonoszy. Najczęściej można zatem spotkać tu wędrowców, którzy ruszają w dalszą drogę na przykładvert na Śnieżne Kotły – dwa karkonoskie kotły polodowcowe, leżące pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. I to właśnie Śnieżne Kotły były celem całej naszej wycieczki, podczas której przechodziliśmy przez Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem. Kolejnym miejscem, na które warto wybrać się ze Schroniska pod Łabskim Szczytem jest szczyt Szrenica (1361 m. n.p.m.). W okresie letnim szczyt ten jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na roztaczające się z niego wspaniałe widoki. W zimie Szrenica jest oblegana przez narciarzy z uwagi na utrzymujący się tu przez długi czas śnieg i atrakcyjne trasy do uprawiania narciarstwa zjazdowego.
Dla początkujących polecamy łatwiejsze i bardziej popularne trasy, natomiast doświadczeni wspinacze mogą spróbować wyzwań bardziej wymagających szlaków.
Ceniony jest także za bogactwo flory i fauny, w tym za występowanie rzadkich gatunków roślin. Bliskość źródeł Łaby dodaje miejscu symbolicznego charakteru, a przepiękne, rozległe połoniny zapewniają wyjątkowe wrażenia estetyczne.
Jeżeli macie ochotę na łatwiejszą wycieczkę to polecamy wam skorzystać z proponowanego przez nas wariantu trasy z wędrówką czarnym szlakiem przez Wysoki Most. Pora zatem ruszyć w drogę i przed nami pierwsze dwa i pół kilometra podejścia. Początkowy odcinek żółtego szlaku ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem poprowadził nas szeroką, leśną drogą przeciwpożarową. Po drodze minęliśmy bardzo ciekawe miejsce, tzw. Wychodnię z Żyłami Ametystu. Jest to niewielki placyk, gdzie z ziemi wystają żyły kwarcowe wypełnione po brzegi ametystami. Ametysty to taki rodzaj kwarcu zabarwionego na fioletowy kolor. Wokół Szklarskiej Poręby można znaleźć sporo takich miejsc, gdzie występują spore pokłady tych półszlachetnych kamieni.
W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis szlaku do Schroniska Pod Łabskim Szczytem ze Szklarskiej Poręby. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Szklarskiej Poręby oraz dostępnych tam parkingów. Na koniec podpowiemy wam również gdzie warto kontynuować wędrówkę, jeżeli po dotarciu do Schroniska pod Łabskim Szczytem będziecie łabski szczyt czuli niedosyt górskich wędrówek. Zapraszamy!
mapa i kompaslatarka czołowaapteczka pierwszej pomocyfolia NRCgwizdekwoda i wysokoenergetyczne przekąskikijki trekkingowekrem z filtrem UVokulary przeciwsłonecznezapasowa ciepła odzież
Wierzchołek zwieńcza grupa silnie spękanych granitowych skał, jednak jest on niedostępny dla turystów. Czerwony szlak natomiast trawersuje jego szczyt od czeskiej strony. Uszanujmy to i nie wchodźmy tam, szczególnie, że kulminacja Łabskiego Szczytu podlega ochronie przyrody.
Odwiedzając te miejsca i uczestnicząc w wydarzeniach, można w pełni zanurzyć się w atmosferze regionu i poznać jego unikalne dziedzictwo kulturowe.
Odkryj najpiękniejsze kierunki na wakacje i zobacz, jakie oferty dla Ciebie przygotowaliśmy. Od bajecznych plaż po skaliste wybrzeża i urokliwe miasteczka, znajdziesz tu wszystko, czego dusza zapragnie. Przygoda czeka!
Niestety pierwotny budynek pochłonął pożar w 1915 roku, a w jego miejsce powstał dużo skromniejszy obiekt. To cel naszej dzisiejszej wędrówki. Bywa tutaj gwarno i tłoczno, jednak dobrze wspominamy nasze tutejsze wizyty i noclegi.